Orkiestra źródłem kultury!

♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪♫ ♪ ♩ ♬ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪ ♫ ♪ ♩ ♬ ♪ ♫ ♬ ♩ ♫ ♬ ♩ ♪♫ ♪ ♩ ♬

Szczerców jest niewielką miejscowością, w której nie znajdziemy kina czy teatru skąd mieszkańcy mogliby czerpać zasoby kultury. Wielu ludzi nie stać na wyjazd do Łodzi czy choćby nawet oddalonego o 20km Bełchatowa na seans filmowy czy spektakl. Owszem w Publicznym Gimnazjum odbywają się projekcje filmowe, ale nie odbywają się cyklicznie oraz same filmy nie są świeżo wyjęte z ?wielkiego ekranu?. Można by rzec, że w Szczercowie z dostępem do kultury mieszkańcy mają problem.

Otóż nie. Nie możemy zapomnieć, że Orkiestra Dęta OSP Szczerców jest dużą instytucją kultury. Dzięki koncertom miejscowych muzyków mieszkańcy mogą poznać praktycznie wszystkie gatunki muzyczne od popularnej, przez folklor kończąc na muzyce poważnej. Ponadto orkiestra dba o dziedzictwo narodowe wykonując utwory polskich kompozytorów np. Chopina lub biorąc udział w świętach państwowych. Niestety ten rodzaj kultury nie dociera do młodzieży, tak jak byśmy tego oczekiwali.

Można zauważyć, że kiedy orkiestra gra na ulicach Szczercowa jej występem zainteresowani są głównie ludzie starsi, to oni biją brawa i uczestniczą we wszystkich koncertach. I tu nasuwa się pytanie: Dlaczego ważniejszy dla młodzieży jest komputer niż dostęp do żywej kultury? Co trzeba zrobić by to zmienić? Budującym aspektem jest fakt, iż w szeregach orkiestry nie brakuje dzieci i osób młodych, może oni wpłyną na swoich rówieśników? – Miejmy taką nadzieję. Niestety by muzycy mogli dalej i szerzej promować kulturę potrzebne są pieniądze, których jak zawsze brakuje. Każda osoba dobrej woli może stać się MECENASEM KULTURY ? wystarczy wspomóc orkiestrę finansowo lub rzeczowo. Korzyści są obustronne: po pierwsze wspomagamy jednostkę kultury, po drugie orkiestra zapewnia reklamę.

Szczerców posiada diament, który wymaga oszlifowania a przede wszystkim docenienia przez wszystkich mieszkańców. Nie zapominaj- my o tym, że nie jest to orkiestra zawodowa i instrumentaliści grają społecznie nie otrzymując stałego wynagrodzenia. Mimo tego starają się promować piękno muzyki orkiestrowej, Gminę Szczerców oraz kulturę.

Mariusz Domański